A sample containing 6.40 g of O2 gas has a volume of 27.0 L at constant pressure
ID: 958870 • Letter: A
Question
A sample containing 6.40 g of O2 gas has a volume of 27.0 L at constant pressure and temperature.
(1) A sample containing 6.40 g of O2 gas has a volume of 27.0 L at constant pressure and temperature. What is the new volume, in liters, after 0.600 mole of O2 gas is added to the initial sample 6.40 g of O2?
(2) A sample containing 6.40 g of O2 gas has a volume of 27.0 L at constant pressure and temperature. If oxygen is released until the volume is 10.0 L how many moles of O2 are removed?
(3)A sample containing 6.40 g of O2 gas has a volume of 27.0 L at constant pressure and temperature. What is the volume, in liters, after 6.00 g of He is added to the O2 gas in the container?
Explanation / Answer
At constant pressure and temperature V1 / n1 = V2 / n2
number of moles of O2 = 6.4/32 = 0.2
27 / 0.2 = V2 / (0.2 +0.6)
V2 = 108 L
V1 / n1 = V2 / n2
27 / 0.2 = 10 / n2
n2 = 0.0741 moles
number of moles removed = 0.2 - 0.0741 = 0.1259 moles
number of moles of He added = 6.4 / 4 = 1.6 moles
using same above formula,
27 / 0.2 = V2 / (0.2+1.6)
V2 = 243 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.