Help with these chem hw questions! If someone could please show how to go about
ID: 957483 • Letter: H
Question
Help with these chem hw questions! If someone could please show how to go about solving these instead of just listing the answers it'd be much appreciated!
The equilibrium constant, K, for the following reaction is 10.5 at 350 K 2CH2Cl2(8)4e) + CCl4(g) An equilibrium mixture of the three gases in a 1.00 L flask at 350 K contains 5.51x102M CH2C2, 0.178 M CH4 and 0.178 M CCI4. What will be the concentrations of the three gases once equilibrium has been reestablished, if 9.49x102 mol of CCl4(g) is added to the flask? [CH2C12] [CH4]Explanation / Answer
1)
KC = [ccL4][CH4]/[CH2Cl2]^2
= (0.178^2/0.0551)
= 0.575
AT EQUILIBRIUM
[CH4] = 0.178 - X
[CCl4] = (0.178+0.0949) - X
[ch2cL2] = 0.0551+2x
0.575 = ((0.178-x)((0.178+0.0949)-x))/(0.0551+2x)^2
x = 0.07 M
[CH4] = 0.178 - 0.07 = 0.108 M
[CCl4] = (0.178+0.0949) - 0.07 = 0.203 M
[ch2cL2] = 0.0551+2*0.07 = 0.1951 M
2)
AT equilibrium
[COCl2] = (19.4*0.136/10.7)+x
[CO] = (19.4*0.08/10.7)-x
[cL2] = (19.4*0.08/10.7)-x
KC = [co][cL2]/[COCl2]
0.047 = ((19.4*0.08/10.7)-x)^2/((19.4*0.136/10.7)+x)
X = 0.0306 M
[COCl2] = (19.4*0.136/10.7)+0.0306 = 0.277 M
[CO] = (19.4*0.08/10.7)-0.0306 = 0.114 M
[cL2] = (19.4*0.08/10.7)-0.0306 = 0.114 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.