The gas-phase dissociation of phosphorus pentachloride to the trichloride has Kp
ID: 956181 • Letter: T
Question
The gas-phase dissociation of phosphorus pentachloride to the trichloride has Kp = 3.60 at 540 degree Celsius: PCI_5(g) right arrow PCI_3(g) + CI_2(g) What will be the partial pressures of PCI_3 if 0.200 mole of PC1_5 and 3.00 moles of PCl_3 are combined and brought to equilibrium at this temperature and at a total pressure of 1.00 atm? 0.012 atm 0.94 atm 0.047 atm 0.094 atm 0.250 atm For Questions #7 -11, predict the effect of the following concentration changes on the reaction below. CH_4 (g) + 2S_2 (g) implies CS_2(g) + 2H_2 S(g)Explanation / Answer
Answer. (b) is right answer
given that Kp=3.6 atm
and the reaction is PCl5 -----> PCl3 + Cl2
at t=0 0.2 moles 3.00moles 0 moles
at t=equm 0.2-a moles 3+a moles a moles
total number of moles at equm = 0.2-a+ 3+a + a =3.2+a moles
partial pressure of PCl5 = [0.2-a/3.2+a]xtotal pressure=[0.2-a/3.2+a]x1.00=0.2-a/3.2+a
partial pressure of PCl3 = [3+a/3.2+a]xtotal pressure=[3+a/3.2+a]x1.00 =3+a/3.2+a -----(1)
partial pressure of Cl2 = [a/3.2+a]xtotal pressure=[a/3.2+a]x1.00 =a/3.2+a
Equilibrium constant Kp =3.6 = ( pPCl3 x pCl2)/ pPCl5 --------(2)
substituting all the partial pressures in eq (2)
3.6 = [ (a/3.2+a)(3+a/3.2+a)]/(0.2-a/3.2+a)
3.6 =[a(3+a)/(3.2+a)]/(0.2-a)/1
3.6(-a2 -3a+0.64) =3a+ a2
-4.6 a2 -13.8a +2.3=0 is a quadratic equation in" a" (qa2 +ra +s=0)
solution for a ={ -r +,- sqrt(r2-4qs)}/2q
a = {-(-13.8)+,- sqrt[(13.82 -4x(-4.6)(2.3)]}/2x(-4.6)
a = {13.8+,- sqrt(232.76)}/(-9.2)
a ={13.8+,-(15.26)}/(-9.2)
a =29.06/(-9.2) , a=-1.46/-9.2
a =-3.16 , a=0.16
take only positive value of a =0.16 substitute a value in eq (1) then
partial pressure of PCl3 ,pPCl3 = 3+a/3.2+a=3+0.16/3.2+0.16=0.94 atm
partial pressure of PCl3 ,pPCl3 = 0.94 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.