14 An unknown mass of each of the following substances, initially at 21.0 C, abs
ID: 955666 • Letter: 1
Question
14
An unknown mass of each of the following substances, initially at 21.0 C, absorbs 1950 J of heat. The final temperature is recorded as indicated. Find the mass of each substance.
Part A
a. Pyrex glass (Tf= 55.7 C)
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining; no points deducted
Part B
sand (Tf= 62.0 C)
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
ethanol (Tf= 44.2 C)
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
water (Tf= 32.4 C)
Express your answer using two significant figures.
m= gExplanation / Answer
Q = m c T
Q = quantity of heat in joules (J)
m = mass of the substance acting as the environment in
grams (g)
c = specific heat capacity (4.19 for H2O) in J/(g oC)
T = change in temperature = Tfinal - Tinitial in oC
Part A (specific heat capacity of pyrex glass=0.753 J/(g oC) )
m x (55.7 -21 ) x 0.753 = 1950
mass of pyrex = 74.629 gm
Part B(specific heat capacity of sand = 1.381 J/(g oC) )
m x (62 -21 ) x 1.381 = 1950
mass of sand = 34.439 gm
Part C (specific heat capacity of ethanol =2.460 J/(g oC) )
m x ( 44.2 - 21 ) x 2.46 = 1950
mass of ethanol = 34.167 gm
Part C (specific heat capacity of water = 4.184 J/(g oC) )
m x ( 32.4 - 21 ) x 4.184 = 1950
mass of water = 40.882 gm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.