1C. Calculate the molarity of a solution made by dissolving 3.0 g of CaCl2 in en
ID: 955382 • Letter: 1
Question
1C. Calculate the molarity of a solution made by dissolving 3.0 g of CaCl2 in enough water to make 300 mL of solution. (1 point) 2. Balance the following reactions: (4 points) a) AlCl3+ K2SOg Al2(SO3)3 + KCI b) Cu + H3PO4 Cu3(PO4)2 + H2 c) C4H10 +02 CO2 + H2O d) NaCIO3 NaCl+ 02 (1 point) 3A. The equation for the formation of nitrogen monoxide is N2+O2 + heat 2NO a) Is the formation of NO an endothermic or exothermic reaction? b) Is the energy of the product higher or lower than the energy of the reactants?Explanation / Answer
1C
M = mol/V
mol = mass/MW = 3/110.98 = 0.0270
V = 300 ml = 0.3 L
M = 0.0270/0.3 = 0.09 M
NOTE: Please consider posting multiple questions in different set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.