A photoelectric cell is connected in series with an electrochemical cell compose
ID: 951148 • Letter: A
Question
A photoelectric cell is connected in series with an electrochemical cell composed of two cupper electrodes immersed in an aqueous solution of CuSO_4 as shown in the figure below. Calculate the amount of cupper deposited in the electrode when a Laser of wavelength of 4880 A with a power of 1W interacts with the electrode surface of the cell during the period of 7 minutes at the maximum current shown in the I x V characteristic curve below. Calculate the electrode work function of the photocell. Explain how this experiments works.Explanation / Answer
Solution:
Calculate the number of moles of electrons.
Copper (-) Cu2+(aq) + 2e-==> Cu(s)
10 mA * 420 sec = 0.42 C
0.42 C * (1 F/96485 C) = 4.35 E-06 F
4.35 E-6 F * (1 mole e- / 1 F) = 4.35 E-6 electron
4.35 E-6 * (1 mole Cu / 2 mole e-) = 2.177 E-6 mole Cu
2.177 E-6 mole * (63.55 g / 1 mole) = 0.0001383 gm
= 0.1383 mg of Cu gets deposited in the electrode
Part (B)
From standard reference electrode work potential is +0.34 V
Part (C)
The pictorial representation shows that the potential of lectrode is achieved from the photon energy in terms of laser wavelength incidence, in simple laser is the source of energy for this experimental setup.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.