10 &11 The freezing point of 21 2 g of NaCl in 135 mL of water (K_r = 1.86 C/m)
ID: 950340 • Letter: 1
Question
10 &11 The freezing point of 21 2 g of NaCl in 135 mL of water (K_r = 1.86 C/m) is -5.00 degree C -4.60 degree C 9.99 degree C 11.5 degree C The reaction 2N_2O_5(g) 2N_2O_4 (g) + O_2(g) obeys the rate law rate = k[N_2O_5]. In which the specific rate constant is 0.00840 s^-1. If 2.50 moles of N_2O_5 were placed in a 5.0-liter container at that temperature, how many moles of N_2O_5 would remain after 1.00 minute? The rate of the reaction A aB when [A] = 0.2 M is 3 2 Times 10^-2 Ms^-1 If the reaction is second order in A, the rate constant is M^-1s^-1. The gas-phase decomposition of NOBr is second order in [NOBr], with k = 0.810 M^-1 s^-1Explanation / Answer
10. IT is a first order reaction
K = (1/t)ln(a/x)
0.0084 = (1/60)ln(2.5/x)
x= 1.51 mol
No ofmol of N2O5 remain after 1 min = 1.51 mol
11.
rate = k[a]^2
k = 3.2*10^(-3)/(0.2^2)
= 0.08
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.