2) A 350.0 mL buffer solution is 0.140 M in HFand 0.140 M in NaF. What mass of N
ID: 950135 • Letter: 2
Question
2) A 350.0 mL buffer solution is 0.140 M in HFand 0.140 M in NaF. What mass of NaOH could this buffer neutralize before the pH rises above 4.00? If the same volume of the buffer was 0.360 M in HF and 0.360 M in NaF, what mass of NaOHcould be handled before the pH rises above 4.00?
3) A 5.65 g sample of a weak acid with Ka=1.3×104 was combined with 5.20 mL of 6.10 M NaOH and the resulting solution was diluted to 750 mL. The measured pH of the solution was 4.25.What is the molar mass of the weak acid?
Explanation / Answer
2) pH of acidic buffer = pka + log(NaF/HF)
pka of HF = 3.17
= 3.17+log(0.14/0.14)
pH = 3.17
after addition of NaOH
4 = 3.17+LOG((0.36+X)/(0.36-X))
X = 0.267 mol
No of mol of NaOH = 0.267 mol
mass of NaOH = 0.267*40 = 10.68 grams
3)
pka of weak acid = -log(1.3*10^(-4)) = 3.88
No of mol of NaOH added = 5.2/1000*6.1 = 0.0317 mol
No of mol of ACID = ?
4.25 = 3.88 + LOG(0.0317/(X-0.0317))
X = No of mol of ACID = 0.0452 mol
Molarmass of acid = 5.65/0.0452 = 125 g/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.