What is the mass of a 0.148 mol sample of sodium hydroxide? 40 g 270 g 162 g 5.9
ID: 949809 • Letter: W
Question
What is the mass of a 0.148 mol sample of sodium hydroxide? 40 g 270 g 162 g 5.9 g 0.17 g A new element. Tyserium (Ty). has recently been discovered and consists of two isotopes. One isotope has a mass of 331 amu and is 35.0 % abundant. The other isotope is 337 amu and is 65.0 % abundant. What is the mass of Ty as it appears on the periodic table? 332 amu 333 amu 334 amu 335 amu 336 amu Vitamin E was subjected to combustion analysis and it is then calculated to an empirical formula of C_3H_4O_3. The molar mass of vitamin U has been be 264 g/mol. The molecular formula for vitamin E is: CH_2O C_3H_4O_3 C_6H_6O C_6H_8O C_9H_12O_9Explanation / Answer
1) D
mass = moles x mwt = 0.148 x 40 g/mol = 5.9 g
2) D
mass = 331 x 0.35 + 337 x 0.65 = 335 amu
3) E
molecular formula = (C3H4O3)n
n = molar mass / empirical formula mass = 264 / 88 = 3
Hence,
molecular formula = (C3H4O3)3 = C9H12O9
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.