Find delt H for the dissolution of 1.00 g NaoH in water. Delta H= kj/g Find delt
ID: 948616 • Letter: F
Question
Find delt H for the dissolution of 1.00 g NaoH in water. Delta H= kj/g Find deltaH for the dissolution of 1 mole NaoH in water. Delta H= kj/g Given that NaoH exists as Na^+ and OH^- ions in solution. Write the equation for the reaction that occurs when NaoH is dissolved in water. Given the following heats of formation heats of formation, delta H_f in kj per mole, as obtained from a table of delta_f data, calculate deltaH for the reaction in part (f), compare your answer with the result you obtained in part (e) NaOH(s), -425.6; Na^+(aq), -240.1; OH^-(aq), -230.0 delta H= kj/molExplanation / Answer
d) DH = -44.5/40 = -1.1125 KJ/g
e) DH = -44.5 kj/mol
f) NaOH(s) -----> Na+(aq) + OH-(aq)
g) DHrxn = -240.1-230.0 - (-425.6) = -44.5 kj/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.