Iodine atoms combine to form molecular iodine in the gas phase: I_(g) + I_(g) ri
ID: 948405 • Letter: I
Question
Iodine atoms combine to form molecular iodine in the gas phase: I_(g) + I_(g) righarrow I_2(g) This reaction has a rate constant of 7.0 times 10^9 M^-1 S^-1 at 23 degree C. If the initial concentration of I is 0.086M, calculate the concentration after 2.0 minutes. Also, calculate the concentration after 2.0 minutes. Also, calculate the half-life for this reaction. This is a second-order rate constant. Use the integrated rate law for a second-order reaction: 1/[1]_t = kt + 1/[1]_0 = (7.0x10^9 M^-1 S^-1)(120s)+1/0.086M = 8.4x10^11M^-1 [I]_t = 1/8.4x10^11M^-1 = 1.2x10^-2 MExplanation / Answer
k2 = x/t(a-x)a
7*10^9 = (x/(2*60*(0.086-x)*0.086))
x = 0.086 M
t1/2 = ((0.086/2)/(7*10^9*(0.0862/2)*0.086))
= 1.65*10^(-9) sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.