10, 11, and 12 please show how you came to that answer 10. A general reaction wr
ID: 947463 • Letter: 1
Question
10, 11, and 12
please show how you came to that answer
Explanation / Answer
10. C) 0
The reaction is zero order with respect to B.
From experiments 1 and 3:
[A]1 = [A]3 = 0.100 M
[B]1 = 0.100 M, [B]3 = 0.200 M
R1 = R3 = 0.000040 M/s
Keeping the concentration of A constant, when concentration of B is doubled, the rate of the reaction does not change. Hence, the rate is independent of concentration of B. So, it is zero order with respect to B.
11. E)2
The reaction is second order with respect to A.
From experiments 1 and 2:
[A]1 = 0.100 M [A]3 = 0.200 M
[B]1 = [B]3 = 0.100 M
R1 = 0.000040 M/s R3 = 0.000160 M/s = 4 R1
keeping concentration of B constant, on doubling the concentration of A, the rate becomes 4 times. So, rate of reaction must be second order with respect to A.
Rate = k[A]2[B]0
when R is proportional to [A]2, on doubling A, rate becomes [2A]2 = 4A2. So, rate becomes 4 times.
12. D) Rate = k[NO]2[Cl2]
From experiments 1 and 3: keeping concentration of [Cl2] constant, when [NO] is doubled, rate beomes 4 times. Hence, the reaction is second order with respect to NO.
From experiments 2 and 3: keeping concentration of [NO] constant, when [Cl2] is halved, rate is halved. Hence, the reaction is first order with respect to Cl2.
Hence the rate of the reaction is
Rate = k[NO]2[Cl2]
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.