Given the following kinetic data below calculate the instantaneous rate for the
ID: 946395 • Letter: G
Question
Given the following kinetic data below calculate the instantaneous rate for the disappearance of C_4H_1Cl at t=100 s. a) 1.9 times 10-4 [Moles s^-1). b) 1.7 times 10-4 [Moles s^-1]. c) 1.6 times 10-4 [Moles s^-1]. d) It cannot be determined. Q(9) Given the following kinetic data below calculate the instantaneous rate for the disappearance of C_4H_9Cl at t=200 s. a)1.9 times 10-4 [Moles s^-1]. b) 1.7 times 10-4 (Moles s^-1]. c) 1.6 times 10-4 [Moles s^-1]. d) 1.5 times 10-4 [Moles s^-1]. Q(10) Given the following kinetic data below calculate the average rate for the disappearance of C_4H_9Cl between t=0 s and t=200 s. a) 1.9 times 10-4 [Moles s^-1]. b) 1.7 times 10-4 [Moles s^-1]. c) 1.6 times 10-4 [Moles s^-1]. d) 1.5 times 10-4 [Moles s^-1].Explanation / Answer
Q8) option a)
instantaneous rate =- change in concentration / change in time.
At 100 s change in concentration =-( 0.08- 0.1)
Rate =-( 0.08- 0.1)/100-0 = 2 x 10-4Moles /s
Q9) option D
At 200 s the instantaneous rate = - (0.07 - 0.1) /200-0 = 1.5 x 10-4 moles/s
Q10) Average rate is usually determined graphically , however here we take the averge of these three values.
At 50 s , the rate = 2x 10-4
At 100s , the rate = 2x 10-4
at 200s the rate = 1.5 x 10-4
Thus the average = 1.83 x10-4moles /s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.