Making the simplistic assumption that the dissolved NaCl(s) does not affect the
ID: 945546 • Letter: M
Question
Making the simplistic assumption that the dissolved NaCl(s) does not affect the volume of the solvent water, determine the constants m and b in the equation that relates the NaCl molarity to the NaCl(aq) density. Take the density of water to be 1.00 g/mL and the molar mass of NaCl to be 58.5 g/mol.
Concentration (M) Density (g/mL) 0 0.996 0.5 1.020 1 1.042 2 1.071 3 1.107 Density vs. Concentration y=0.036x + 1.0002 R2= 0.9929 1.120 1.100 1.080 1.060 1.040 O 1.020 1.000 0.980 0.5 1.5 2.5 3.5 Concentration (M)Explanation / Answer
1/Molar Mass Na = m
m = 1 / 58.5g / mol = 0.01709 mol / g
Density H2O/Molar Mass Na = b
b = 1 g/mL/ 58.5g / mol = 0.01709 mol/mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.