15. What is the change in enthalpy for the reaction of 4.00 mol of iron(ll) oxid
ID: 944019 • Letter: 1
Question
15. What is the change in enthalpy for the reaction of 4.00 mol of iron(ll) oxide? Show Work 6FeO(s) + Odg)- 2FeOu(s) + 635 kJ a.-635 k b.-423 k c.-106 k d. 106 kJ e. 635 k 16. The enthalpy change for the thermochemical equation is-26.2 kJ. The enthalpy of formation of C Hu(g) in kilojoules per mole must be a.-52.4. b.-26.2 c. 26.2 d. 52.4. e. 104.8. 17. The heat of condensation of water at 373 K is-40.7 kJ/mol. When 9.00 g of water vaporizes at 373 K, the value for AH is Show Work a -366 k. b.-81.4 kJ. c.-20.4 kJ. d. 20.4 kJ. e. 81.4 kJ. 18. Ha for sulfur (S atom s) is 17.7 J How many grams of sulfur can be melted by 22.5 kJ of energy? o Show Work a. 9.8 g b. 19.5 g c. 26.2 g d. 40.7 g e. 52.5 gExplanation / Answer
15.
6FeO(s) + O2(g) --> 2Fe3O4 (s): H = -635 kJ (exothermic reaction)
H = -635/6 = 105.83 kJ/mol
For 4 moles of FeO(s) : H = -105.83 * 4 kJ = -423.33 kJ
option b.
16.
1/2 C2H4(g) --> C(s) + H2 (g): H = -26.2 kJ
C2H4 formation reaction:
C(s) + H2 (g) --> C2H4 (G)
H = 2 * 26.2 = 52.4 kJ
option d.
17.
H2O (g) --> H2O (l) H = -40.7 kJ/mol
For vaporization:
H2O (l) --> H2O (g) H = 40.7 kJ/mol
Moles of water = 9/18 = 0.5 moles
H = 40.7 * 0.5 = 20.35 kJ
option d.
18.
Hfus = 17.7 kJ/mol
Moles of sulfur that can be melted = 22.5 / 17.7 = 1.27 moles
Mass of sulfur that can be melted = 1.27 * 32 = 40.7 grams
option d.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.