PLEASE SOMEONE HELP!!!! I cannot figure this out! I have the answers, but I need
ID: 942852 • Letter: P
Question
PLEASE SOMEONE HELP!!!! I cannot figure this out! I have the answers, but I need to know HOW to get them! Please help me.
The compound, AwBxCyDz has an oxidation number of 0 (zero). The oxidation number of A is +1, the oxidation number of B is +2, the oxidation number of C is –3, and the oxidation number of D is 0. The molar mass of C is 500.0 g/mol. Previously determined: Moles of A in 100 grams of the compound: 0.0800 mol A Moles of B in 100 grams of the compound: 0.0200 mol B Calculate the following values:
5. Moles of C in 100 grams of the compound (use oxidation numbers)
6. Mass of C in 100 grams of the compound
7. Mass % of C in the compound
Answers: (5) 0.0400 mol C; (6) 20.0 g C; (7) 20.0% C
Part C. The molar mass of D is 166.7 g/mol. Calculate the following values:
8. Mass % D in the compound
9. Mass of D in 100 grams of the compound
10. Moles of D in 100 grams of the compound
11. Formula of the compound
Answers: (8) 10.0% D; (9) 10.0 g D; (10) 0.0600 mol D; (11) A4BC2D3
Explanation / Answer
Determine the moles of C in 100 grams of compound using oxidation number
(w * +1) + (x * +2) + (y * -3) + (0 * 0) = 0. So
w + 2x -3y = 0
Given that;
0.0800 mol A and 0.0200 mol B ; total moles of A and B = 0.1 moles
The ratio of moles A:B is 4:1, 0.0800/ 0.0200 = 4/1 so perhaps A4B1CyDz represent the formula or a multiple of it, The sum of y and z = 0.9
On this basis and using oxidation numbers (+1 *4) + (1 x +2) + (y * -3) + (0 * z) = 0 giving 4 + 2 - 3y + 0 = 0, so 3y = 6 and y = 2
According to mole ration number of moles of C = 0.04 in 100 grams
And 0.06 mole for D.
6. Mass of C in 100 grams of the compound
The molar mass of C is 500.0 g/mol
Number of moles in 100 g compound = 0.04
Mass of compound C = 0.04 mole* 500.0 g/mol
= 20.0 g.
7. Mass % of C in the compound
Mass of compound C/ total mass*100
20/100*100=20.0%
Answers: (5) 0.0400 mol C; (6) 20.0 g C; (7) 20.0% C
Part C. The molar mass of D is 166.7 g/mol. Calculate the following values:
8. Mass % D in the compound
Mass of compound D/ total mass*100
10/100*100=10.0%
9. Mass of D in 100 grams of the compound
Number of moles in 100 g compound = 0.06
Mass of compound D = 0.06 mole* 166.7 g/mol
= 10.0 g.
10. Moles of D in 100 grams of the compound
0.06
11. Formula of the compound
Moles of A = 0.08
Moles of B = 0.02
Moles of C = 0.04
Moles of A = 0.06
Divide by lowest number to determine the formula:
Moles of A = 0.08/0.02
=4
Moles of B = 0.02/0.02
=1
Moles of C = 0.04/0.02
=2
Moles of D = 0.06/0.02
=3
A4B1C2D3
Answers: (8) 10.0% D; (9) 10.0 g D; (10) 0.0600 mol D; (11) A4BC2D3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.