Use the law of constant composition to complete the following table summarizing
ID: 942309 • Letter: U
Question
Use the law of constant composition to complete the following table summarizing the amounts of iron and chlorine produced upon the decomposition of the sampleof iron (iii) chloride.
Explanation / Answer
Part B:
mol Fe= 2.912g/55.8457g/mol= 0.052143674 mol
mol Cl= mol Fe x 3= 0.156431023mol ----> mass Cl= 0.156431023mol x 35.453g/mol= 5.546g
mass FeCl3= mass Cl + mass Fe= 5.546 + 2.912= 8.458g
Part C:
mol Cl= 2.829g/35.453g/mol= 0.079795785 mol
mol Cl= mol Fe x 3 ---> mol Fe= mol Cl/3= 0.026598595 mol Fe
mass Fe= 0.026598595 mol x 55.8457g/mol= 1.485g
mass FeCl3= mass Fe + mass Cl= 1.485g + 2.829g= 4.314g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.