A researcher is testing the concentration of Lithium in lake water after four ti
ID: 941350 • Letter: A
Question
A researcher is testing the concentration of Lithium in lake water after four times the average signal is 4.463 mV. Determine the concentration of lithium in the water and find the uncertainty of the calculated concentration.
So for the concentration I just graphed it to find the Y=mx+b and plug the signal into the y value to find my concentration is that correct?
I really need help with uncertainty not sure how to go about determing that from the information given
Lithium (ppb) Signal (mV) 0 0 2 0.384 10 0.928 20 1.69 30 2.419 40 7.973 50 4.267 60 5.003 75 6.039 100 7.886 125 8.357 150 8.811Explanation / Answer
S No
Lithium (ppb)
Signal
(mV)
1
0
0
2
2
0.384
3
10
0.928
4
20
1.69
5
30
2.419
6
40
3.973
7
50
4.267
8
60
5.003
9
75
6.039
10
100
7.886
11
125
8.357
12
150
8.811
Consider Lithium (ppm) as X axis and signal (mV) as Y axis
Find slope from above table: since X=0, Y=0 shows that this straight line does not have origin with the general formula Y=mX, where m is slope (Y/X)
Average of the slope we will get from the above data is 0.07
(Y3-Y2)/(X3-X2) = (0.928-0.384)/(10-2) = 0.068
(Y4-Y3)/(X4-X3) = (1.69-0.928)/(20-10) = 0.076
Do the same for other data you will get slope average of 0.07 now construct the equation using this slope,
Signal (mV), Y= 0.07*X, lithium(ppb)
Thereore, 4.463 = 0.07*X
So, X = 4.463/0.07 = 63.76 ppb
S No
Lithium (ppb)
Signal
(mV)
1
0
0
2
2
0.384
3
10
0.928
4
20
1.69
5
30
2.419
6
40
3.973
7
50
4.267
8
60
5.003
9
75
6.039
10
100
7.886
11
125
8.357
12
150
8.811
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.