10. Using data tabulated below ( Page 5), calculate ° at 25°C for NAs) + 02(g) 2
ID: 941340 • Letter: 1
Question
10. Using data tabulated below ( Page 5), calculate ° at 25°C for NAs) + 02(g) 2 NC)(g). a. -8655 kJ mol-1 b 86.55 kJ mol-1 d. This cannot be determined without additional information c. 173.10 kJ mol-1 e. none of these. 11. Given /..--504 kJ-mor, and as, --372 J-K.,mol1. calculate the value of Graat 358 K and determine in J-K mol.calculate the value of AG, at 38 K and determine in which direction the reaction is spontaneous at 358 K for the reaction below: to, (s) + 4HRg) + F, (g) UF, (s) + 2H2O(g) A) AG 371 kJ-mol': spontaneous in the forward direction B) AG.. 371 kJ mol; spontaneous in the reverse direction C) 0," _ 637 kJ-mol-1, spontaneous in the reverse direction D) Gr.--637 k mori, spontaneous in the forward direction E) None of these is true 12. Arrange the following reaction equations according to increasing AS values i. C.H, (g) + 30, (g) 2CO2 (g) + 2H,O (g) ii. PCI s (g) PCI, (g) + Cl2(g) iii. Na (s) +0, (g) Nad), (s) iv. 2 C.Hio (g) + 13 02 (g) 8 CO, (g) + 10 H,O (g) a. iExplanation / Answer
10)
Gorxn = Gfo(products) - Gfo( reactants)
= 2Gfo [NO(g)] - Gfo [N2(g)] - Gfo [O2(g)]
= 2 x 86.55 kJ/mol - 0 - 0
= 173.1 kJ/mol
Therefore,
Gorxn = 173.1 kJ/mol
11)
Given that
H= -504 kJ/mol = - 504000 J/mol
S= - 372 J/K/mol
T = 358 K
For any reaction to be spontaneous, G < 0
The relation between G, H, S is
G = H - TS
= - 504000 J/mol - [ 358 K x - 372 J/K/mol ]
= - 370824 J/mol
= -371 kJ/mol
< 0
Therefore,
the reaction is spontaneous in forward direction.
12) Ans: C
order of entropy : gas > liquid > solid
In eq (iii) , s + g -------> s
Therefore, it should have least entropy.
Therefore, ans= c
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.