We want to establish a relationship between the solubility of KC 4 H 5 O 6 (KHT)
ID: 940568 • Letter: W
Question
We want to establish a relationship between the solubility of KC4H5O6 (KHT) and the value of Ksp. Assume that 0.950g of KC4H5O6 are dissolved in 25.00mL of solution.
a) Calculate the solubility of KC4H5O6 for these conditions in g KC4H5O6 / L of solution.
b) Calculate the solubility of KC4H5O6 for these conditions in mol KC4H5O6 / L of solution.
c) Determine [K+] and [HT-] in this solution. If the temperature is Tp, a trace of solid is present and the reaction KHT(s) <---> K+(aq) + HT-(aq) is at equilibrium. Determine Ksp at this temperature where Ksp = [K+][HT-].
Explanation / Answer
(a) Solubility = 0.950 x 1000 / 25 = 38 g/L
(b) Solubility = (0.950/188)x(1000/25) = 0.2021 mol /L
(c) KHT(s) <---> K+(aq) + HT -
[K+] = [HT -] = 0.2021 mol/L
Ksp = 0.2021 x 0.2021 = 0.04084 mol2/L2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.