What is the molar mass of Fe(NH_4)_2(SO_4)_2 6H_2O(s) Using the molar mass of Fe
ID: 938845 • Letter: W
Question
What is the molar mass of Fe(NH_4)_2(SO_4)_2 6H_2O(s) Using the molar mass of Fe(NH_4)_2(SO_4)_2 middot 6H_2O(s) and the amount used in your experiment. 1 calculate the number of moles of Fe(NH_4)_2(SO_4)_2-6H_2O(s) you used in this experiment. According to the balanced chemical reaction, for each mole of Fe(NH_4)_2(SO_4)_2 - 6H_2O(s) consumed in the reaction, 1 mole of K_3[Fe(C_2O_4)_3]- 3H_2O is produced. Based on your result to analysis question 2, how many moles of should be produced in the experiment? The molar mass of is 491.1 g/mol. Convert the theoretical moles produced found in question 3 into theoretical grams produced.Explanation / Answer
1)
Fe(NH4)2(SO2)2*6(H2O)
Fe = 1x
NH4 = 2x
SO4 = 2x
H2O = 6x
then
Fe = 1x = 1*55.5 = 55.5
NH4 = 2x = 2*18 = 36
SO4 = 2x = 2*96 = 192
H2O = 6x = 6*18 = 108
Total mass = 55.5+36+192+108 = 391.5
Molar MAss = 391.5 g/mol
2)
if m = 5.13 g of Fe(NH4)2(SO2)2*6(H2O)
then
mol = mass/MW = 5.13 /391.5 = 0.0131034 mol of Fe(NH4)2(SO2)2*6(H2O)
3)
Since ratio is 1:1 then
0.0131034 mol of Fe(NH4)2(SO2)2*6(H2O) produces 0.0131034 mol of K3[Fe(C2O4)3]*3H2O
4)
MW = 491.1 g/mol
so
m = mol*MW = 491.1*0.0131034 = 6.43507974 g of K3[Fe(C2O4)3]*3H2O
NOTE: consider posting all other questions in another set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.