We are all familiar with the general principles of operation of an internal comb
ID: 938159 • Letter: W
Question
We are all familiar with the general principles of operation of an internal combustion engine: the combustion of fuel drives out the piston. It is possible to imagine engines that use reactions other than combustions, and we need to assess the work they can do. A chemical reaction takes place in a container of cross-sectional area 100.0 cm^2; the container has a piston at one end. As a result of the reaction, the piston is pushed out through 10 cm against a constant external pressure of 100 kPa. Calculate the work done by the system in Joules.
Explanation / Answer
W = F*d
W = F*d
since P = F/A
thenM; F= P*A
W = P*A*d
A*d = V
then
W = P*V
P = 100 kPa = 100*10^3 Pa
A = 100 cm^2 = 0.01 m2
d = 10 cm = 0.1 m
W = (100*10^3)(0.01)(0.1) = 100 J
W = 100 J done into the system (since it is being pressurized)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.