How much energy must be removed from a 125 g sample of benzene (C6H6) vapor at 4
ID: 937661 • Letter: H
Question
How much energy must be removed from a 125 g sample of benzene (C6H6) vapor at 425.0 K to make it a solid at 200.0 K? Use the following steps to get to your answer. You MUST show your work to receive any credit. The following physical data for benzene may be useful. The quiz will be due at the beginning of class on 2/17/16. Hvap = 33.9 kJ/mol Hfus = 9.8 kJ/mol Cliq = 1.73 J/g°C Cgas = c Csol = 1.51 J/g°C Tmelting = 279.0 K Tboiling = 353.0 K
5) How much energy must be removed to convert the liquid to a solid?
Explanation / Answer
q released = msolid*s*DT + n*DHfus + mliquid*s*DT + n*DHvap + mgas*s*DT
= 125*1.51*(279-200) + (125/78)*9.8*10^3 + 125*1.73*(353-279) + (125/78)*33.9*10^3 + 125*1.255*(425-353)
= 112240 joule
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.