A driver completely fills her car\'s fuel tank, which has volume 62 litres, at a
ID: 936280 • Letter: A
Question
A driver completely fills her car's fuel tank, which has volume 62 litres, at a service station with fuel that has a heating value of 46.4 MJ/kg and density of 680 kg/m3. Assume that the driver has timed her fuelling to perfection so that the fuel tank is completely empty at the start of fuelling. Assume also that the flow rate of fuel into the tank is constant over the time of fuelling, which is 61 seconds.
Calculate the average flow of chemical power in megawatts (MW) into the fuel tank during fuelling.
Explanation / Answer
density =680 kg/m3
volume =62 litres =0.062m3
mass od fuel= 0.062*680 =42.16kg
heating value of fuel is 46.4 MJ/kg
Assuming also that the flow rate of fuel into the tank is constant over the time of fuelling, which is 61 seconds
Power= 46.4/61 = 0.6911 MW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.