It was important that the flask be completely dry before the unknown liquid was
ID: 935027 • Letter: I
Question
It was important that the flask be completely dry before the unknown liquid was added so that water present would not vaporize when the flask was heated. A typical single drop of liquid water has a volume of approximately 0.05mL.
Assuming the density of water is 1.0g/mL, if 6 drops of water were left in the flask how many moles of water would this be?
** Write answer in decimal form to four decimal places.**
Using your answer for question 4, what volume(in mL) would this amount of water occupy when vaporized at 100oC and 1atm?
** Write answer in decimal fom to one decimal place. No units in answer.**
Explanation / Answer
A typical single drop of liquid water has a volume of approximately 0.05mL
It is gien that the number of drops in the flask = 6
Volume of water in flask = number of drops X volume of drop = 6 X 0.05 = 0.3 mL
Density of water = 1g/mL
Mass of 0.3mL = Density X volume = 0.3 grams
Moles of water = Mass of water / molecular weight = 0.3 / 18 = 0.0167 moles
5) Using your answer for question 4, what volume(in mL) would this amount of water occupy when vaporized at 100oC and 1atm
The ideal gas law is
PV = nRT
Where
P = pressure = 1atm
V = volume = ?
n = moels = 0.0167
R = gas constant = 0.0821 L atm / mol K
T = temperature = 100 0C = 273.15 + 100 = 373.15 K
Volume = moles X R X T / P = 0.0167 X 0.0821 X 373.15 / 1 = 0.5116 L = 511.6 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.