Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the reaction: C2H6(g) --> 2CH3(g) Rate=k[C2H6] If k= 5.50x10^-4 s^-1 and [C2

ID: 934770 • Letter: F

Question

For the reaction: C2H6(g) --> 2CH3(g) Rate=k[C2H6] If k= 5.50x10^-4 s^-1 and [C2H6]initial= 0.0200M, calculate the rate of reaction after 1 hour. Please explain in detail. Thank you! For the reaction: C2H6(g) --> 2CH3(g) Rate=k[C2H6] If k= 5.50x10^-4 s^-1 and [C2H6]initial= 0.0200M, calculate the rate of reaction after 1 hour. Please explain in detail. Thank you! For the reaction: C2H6(g) --> 2CH3(g) Rate=k[C2H6] If k= 5.50x10^-4 s^-1 and [C2H6]initial= 0.0200M, calculate the rate of reaction after 1 hour. Please explain in detail. Thank you! Rate=k[C2H6] If k= 5.50x10^-4 s^-1 and [C2H6]initial= 0.0200M, calculate the rate of reaction after 1 hour. Please explain in detail. Thank you!

Explanation / Answer

for first order reactions:

log [At] / [Ao] = - kt/ 2.303
log [At] / [Ao] = - (5.50E-4)(3600 seconds)/ 2.303
log [At] / [Ao] = - 0.860
1O^x both sides
[At] / [Ao] = 0.138
[At] = 0.138 [Ao]
[At] = 0.138 [0.0200] = 2.76e-3 Molar after 1 hour
----------------------
rate=k[PH3]
rate= 5.50*10^-4 [2.76e-3]
rate = 1.52 e-6 mol/litre-sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote