A student is asked to standardize a solution of sodium hydroxide. He weighs out
ID: 934629 • Letter: A
Question
A student is asked to standardize a solution of sodium hydroxide. He weighs out 0.909 g potassium hydrogen phthalate (KHC9H404,treatthis as a monoprotic acid). It requires 33.6 mL of sodium hydroxide to reach the endpoint A. What is the molarity of the sodium hydroxide solution? M This sodium hydroxide solution is then used to titrate an unknown solution of perchloric acid. 8. 1121.6 mL of the sodium hydroxide solution is required to neutralize 20.4 mL of perchioric acid, what is the molarity of the perchloric acid solution? MExplanation / Answer
Answer: First thing it is monoprotic acid and hence the reaction is 1:1 ratio .
Now the molecular mass of KHC8H4O4 = 204.2 g
So the number of moles = 0.909 /204.2 = 0.00445 mol
And Hence it is a 1:1 ratio equation menas at the end point the number of moles of monoprotic acid is equal to the number of moles of NaOH
So the number of moles of NaOH = 0.00445 mol
and the volume is = 33.6 ml
So the molarity = number of moles / volume of solution in L
= 0.00445 / 36.6 * 1000 = 0.12158 M
Hence the molarity of sodium hydroxide = 0.12158 M .
B} Now again it is a 1:1 ratio equation
number of moles 27.6 ml of NaOH is = 0.12158 * 27.6 /1000 = 0.0033556 mol
Hence at the end point the number of moles of acid and base is same
Hence the number of moles of perchloric acid is = 0.0033556 mol
and the total volume of solution is = 27.6 + 20.4 ml = 48 ml
so the molarity of perchloric acid = number od moles / volume in L
= 0.0033556 / 48 *1000 = 0.0699 M
Hence the molarity of Perchloric acid is 0.0699 M .
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.