The specific heat of ice is 2.108 J/(g \'C), the specific heat of water is 4.184
ID: 933250 • Letter: T
Question
The specific heat of ice is 2.108 J/(g 'C), the specific heat of water is 4.184 J/(g ' C).How much heat is absorbed by 100.0 g of ice as its temperature increases from -35.6 'C to -15.4 'C?
A.42.6 J B. 4.260 J C. 8.450 J D. 10.800 J
* Please explain how you got your answer. Much appreciated . The specific heat of ice is 2.108 J/(g 'C), the specific heat of water is 4.184 J/(g ' C).
How much heat is absorbed by 100.0 g of ice as its temperature increases from -35.6 'C to -15.4 'C?
A.42.6 J B. 4.260 J C. 8.450 J D. 10.800 J
* Please explain how you got your answer. Much appreciated .
How much heat is absorbed by 100.0 g of ice as its temperature increases from -35.6 'C to -15.4 'C?
A.42.6 J B. 4.260 J C. 8.450 J D. 10.800 J
* Please explain how you got your answer. Much appreciated .
Explanation / Answer
answer : B ) 4260 J
mass (m) = 100 g
Cp = 2.108 J / g oC
T1 = -35.6 'C
T2 = -15.4 'C
dT = T2 -T1
= (-15.4 + 35.6)
= 20.2 oC
Q =m Cp dT
Q = 100 x 2.108 x 20.2
Q = 4258.16 J
Q = 4260 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.