At constant pressure, a 675 mL on N2 gas tank ks warmed from 25.0 degree celsius
ID: 931727 • Letter: A
Question
At constant pressure, a 675 mL on N2 gas tank ks warmed from 25.0 degree celsius (room temperature) is moved outdoors kn a hit summer day and temperature rises to 38.0 degrees celsuis. What js the bew volume kf this gas in mL and in liters. Show the equation of the gas law and rearranged equation. And the nme of the Gas law At constant pressure, a 675 mL on N2 gas tank ks warmed from 25.0 degree celsius (room temperature) is moved outdoors kn a hit summer day and temperature rises to 38.0 degrees celsuis. What js the bew volume kf this gas in mL and in liters. Show the equation of the gas law and rearranged equation. And the nme of the Gas lawExplanation / Answer
PV = nRT
V = T
V2/V1 = T2/T1
with,
V1 = 675 ml
V2 = ?
T1 = 25 + 273 = 298 K
T2 = 38 + 273 = 311 K
we get,
Volume of gas at 38 oC, V2
V2 = 311 x 675/298 = 704.45 ml = 0.704 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.