Johnny needs to figure out how many grams of iron is in his 50mL sample. He titr
ID: 931192 • Letter: J
Question
Johnny needs to figure out how many grams of iron is in his 50mL sample. He titrates it with 0.00280 M potassium permanganate where it hits the equivalence point when he has added 35.0 mL. How many grams of iron was present in the sample?
5 Fe+2 + 8H+ + MnO4=1 à 5Fe+3 + Mn+2 + H2O
which element gets oxidized? (for #149)
solve the problem (for #149)
using the internet, google titration of iron with potassium permanganate – using pictures, videos or the web – draw what the experiment would look like – label all instruments and what color is the endpoint? (for # 147)
Explanation / Answer
1) The stoichiometric relationship of permangante to Fe(II):
5Fe2+ + 8H+ + MnO4¯ ---> 5 Fe3+ + Mn2+ + 4 H2O
is five to one.
2) Calculate moles of Fe(II) reacted:
(0.00280 mol / L) (0.0350 L) = 0.000098 mol of MnO4¯
(0.0000980 mol Mn) (5 mol Fe / 1 mol Mn) = 0.000490 mol Fe(II)
3) Determine the TOTAL iron content:
(0.0000980 mol Mn) (5 mol Fe / 1 mol Mn) = 0.000672 mol of total Fe
No. of grams of Fe present = No.of moles * molar mass of Fe = 0.000672 * 55.845 = 0.0375 grams Fe
Fe+2 gets oxidised to Fe3+ by losing an electron.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.