Calculate the mass percent of each solution. Look at the following problem with
ID: 930612 • Letter: C
Question
Calculate the mass percent of each solution. Look at the following problem with this equation: 3Ca(NO_3)_2 (aq)+2Na_3PO_4 (aq) rightarrow Ca_3(PO_4)_2 (s)+6NaNO_3(aq) Calculate the mass percent of each solution. Look at the following problem with this equation: What volume of 0.25 M of Na_3PO_4 (aq) is needed to react with 15.0mL of 0.50M Ca(NO_3)_2 How many grams of Ca_3(PO_4)_2 can be produced from 125mL of 0.500M Ca(NO_3)_2 solution? Assume there is enough sodium phosphate solution needed for completion.Explanation / Answer
5. a. M1V1 = M2V2
V1*6 = 1.25*1000*0.75
V1 = 156.25 ml
b. V1*17 = 3*1000*0.215
v1 = 37.942 ml
c. V1*6 = 1.5*1000*0.215
= 53.75 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.