5 – 7. Answer each of the questions in order to answer the final question. Given
ID: 930255 • Letter: 5
Question
5 – 7. Answer each of the questions in order to answer the final question.
Given the following balanced chemical equation and the information about each of the reactants, calculate the grams of Ca3(PO4)2 that will be formed, assuming 100% reaction.
2 H3PO4 + 3 Ca(NO3)2 à Ca3(PO4)2 + 6 HNO3
Molar masses = 98.0 g 164.0g 310.0 g 63.0 g
Grams/mL = 15.0 mL 22.0 g
Density = 1.88 g/mL solid solid
5. Moles of Ca3(PO4)2 formed from 15.0 mL of phosphoric acid?
a. 0.144 b. 782 c. 0.0814 d. 0.288
6. Moles of calcium phosphate made from 22.0 grams of calcium nitrate?
a. 0.0447 b. 0.134 c. 0.402 d. 13.9
7. Grams of calcium phosphate formed?
a. 13.9 b. 41.5 c. 124.6 d. 44.64
Explanation / Answer
H3PO4 mass = density x volume = 1.88 x 15 = 28.2 g
H3PO4 moles = mass of H3PO4 / molar mass of H3PO4 = 28.2 /98 = 0.287755
Ca3(PO4)2 moles = 1/2 H3PO4 moles = 0.287755/2 = 0.143877 = 0.144 ,
6) Ca(NO3)2 moles = 22 /164 = 0.134146
as per reaction Ca3(PO4)2 moles = 1/3 ( Ca(NO3)2 = 1/3( 0.134146) = 0.0447
7) 2H3Po4 reacts with 3 Ca3(PO4)2
hence for 0.287755 moles H3PO4 Ca3(PO4)2 moles expected = ( 3/2) 0.287755 = 0.43164
but we had 0.134146 moles of Ca(NO3)2 , hence ca(NO3)2 is limiting reagent , and ca3(PO4)2 moles depend on Ca(NO3)2 = 0.0447
Ca3(PO4)2 mass = moles of it x molar mass of Ca3(PO4)2 = 0.0447 x 310 = 13.9 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.