How many mL of 0.2 M NaOH are needed to neutrilize 50.00 mL of a 0.150 M solutio
ID: 930059 • Letter: H
Question
How many mL of 0.2 M NaOH are needed to neutrilize 50.00 mL of a 0.150 M solution of HCl? A). 20.0 mL b) 37.5 mL c) 66.7 mL d) 125.0 mL e) 160.0 mL
A supersaturated solution A) Contains as much solvent as it can hold B) will rapidly come out of soution (precipitate) when just a little more solute is added C) contains no double bonds D) contains dissolved solute in equilibrium with undissolved solid E) will dissolve readily in any solvent
How many grams of NaCH are needed to make 1.0 L of a 2.50% solution a) 0.005 g b) 6.25 g c) 22.5 g d) 25.0 g c) 250 g
Explanation / Answer
The reaction between NaOH and HCl is NaOH+ HCl---> NaCl + H2O
Moles in 50ml of 0.150 M = 0.150*50/1000=0.0075
From the reaction, moes of NaOH required = 0.0075 (1:1 ratio of NaOH and HCl)
Hence L of NaOH= 0.0075/0.2= 0.0375L =37.5 ml
b) Super saturated solution contains more solid than that can be dissolved. B and C are correct
c) 100 L contains 2.5 gNaOH
1000 L Contains 2.5*1000/100 =25 gms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.