A current of 0.500 A flows through a cell containing Fe2+ for 10.0 minutes. Calc
ID: 929223 • Letter: A
Question
A current of 0.500 A flows through a cell containing Fe2+ for 10.0 minutes. Calculate the maximum moles of Fe that can be removed from solution? Assume constant current over time (Faraday constant = 9.649 x 104 C/mol).
A)
1.04 mmol
B)
51.8 mol
C)
3.11 mmol
D)
1.55 mmol
E)
25.9 mol
A current of 0.500 A flows through a cell containing Fe2+ for 10.0 minutes. Calculate the maximum moles of Fe that can be removed from solution? Assume constant current over time (Faraday constant = 9.649 x 104 C/mol).
A)
1.04 mmol
B)
51.8 mol
C)
3.11 mmol
D)
1.55 mmol
E)
25.9 mol
Explanation / Answer
Fe2+ + 2e- ----> Fe
We see from the reaction that to convert 1 mole of Fe2+ to Fe we need 2 moles of electrons
Given,
A current of 0.500 A flows through a cell containing Fe2+ for 10.0 minutes
Total charge passes = current x time (s)
=> Charge = 0.5 x 10 x 60 = 300 C
We know that,
Charge on 1 e- = 1.602 x 10^-19 C
=> Number of electrons = 300 / 1.602 x 10^-19 = 1.87 x 10^21
Moles of e- = Number of e- / Avagadro number
=> Moles of e- = 1.87 x 10^21 / 6.022 x 10^23 = 3.11 x 10^-3 moles
=> Moles of Fe that can be removed = 3.11 x 10^-3 / 2 = 1.55 x 10^-3 moles = 1.55 mmol
D) 1.55 mmol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.