The volume of a gas with a pressure of 1.2 atm increases from 1.0L to 4.0L. What
ID: 928542 • Letter: T
Question
The volume of a gas with a pressure of 1.2 atm increases from 1.0L to 4.0L. What is the final pressure of the gas, assuming constant temperature? 1.2 atm 3.3 atm 0.3 atm 4.8 atm 1.0 atm At STP conditions. J1 g of SO2 have a volume of 3.8 L 250 L 22 L 0.0076 L 130 L Oil docs not dissolve in water because oil is polar oil is nonpolar water is nonpolar water is saturated. oil is hydrated The solubility of KJ is 50 g in 100g of H20 at 20 degreeC. If 110 grams of K1 arc added to 200 grams of H2O, all of the KJ will dissolve the solution will freeze the solution will start boiling the solution will be unsaturated a saturated solution will form What is the concentration, in mass percent (m m 1. of a solution prepared from 50 0 g NaCI and 150 0 g of water? 0.250% 33.3% 25.0% 40.0% 3.00%Explanation / Answer
17) P1V1 = P2V2
1.2x 1 = P2x 4
P2 = 0.3 Atm
18) Moles of SO2 = mass/molar mass = 11/64
AT STP , Volume = moles x Molar Volume = (11/64) x22.4 = 3.85 lit
19) OIl is non polar so doesnot disolves in water
20) A saturated solution will be formed and extra I2 will remain undissolevd
21 )
Mass % = 100x (Mass of NaCl)/(total Mass of Solution) = 100x 50/200 = 25%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.