PLEASE SHOW ANSWERS clearly FOR ALL 1. ) In reaction 2NO + O2 the %yield is only
ID: 927463 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW ANSWERS clearly FOR ALL
1. ) In reaction 2NO + O2 the %yield is only 80.2%. To produce 25.0g of NO2 how many grams of O2 are required?
2 .) BaCl2 + Na2CO3 - BaCO3 +2NaCl. A) If 3.50g of BaCl2 is added to 2.00g of Na2CO3, which is the limiting reagent? B) How many grams of NaCl theoretically can be produced? C) If the reaction produced 1.70g of NaCl, what is the % yield? D) How many grams of excess reagent remains? Please show working
a)
b)
c)
d)
3).The photosynthesis reaction is 6CO2 (g) + 6H2O (g) (Arrow) C6H12O6(s) + 6O2 (g). If the reaction requires 2.82 x 10^3 kJ/ mole of C6H12O6 formed:
a.) How many grams of C6H12O6 can be produced from 4.20 x 10^4 kJ?
b). How much energy is required to produced 250g of C6H12O6?
c.)How many liters (at STP) of O2 are produced with 250g of C6H12O6?
Explanation / Answer
1. 2NO + O2 ---> 2NO2
nO of mol of NO2 = 25 / 46 = 0.5435 mol
so that, 80% = 0.5435 mol
100% = 0.5435*100/80 = 0.679375 mol
No of mol of O2 required = 0.679375/2 = 0.34 mol
mass of O2 required = 0.34*32 = 10.88 grams.
2. BaCl2 + Na2CO3 ----> BaCO3 +2NaCl
A) No of mol of BaCl2 = 3.5/208.2330 = 0.017 mol
No of mol of Na2co3 = 2/105.9888 = 0.019 mol
limiting reagents is BaCl2
B) No of mol of Nacl produced = 0.017*2 mol
mass of Nacl produced = 0.017*2*58.5 = 1.989 grams.
C) percentyield = practical yield / theoretical yield*100
= (1.7/1.989*100) = 85.47%
d) excess reagentremains = (0.019-0.017)*105.9888 = 0.212 grams.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.