Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1. metal commonly forms +3 ions. it\'s chloride has a molar mass of 162.2 g.mol^

ID: 927284 • Letter: 1

Question

1. metal commonly forms +3 ions. it's chloride has a molar mass of 162.2 g.mol^-1. what is the metal?

2. What is the empirical formula of compound that is 25.9% nitrogen and 74.1% oxygen?

1. metal commonly forms +3 ions. it's chloride has a molar mass of 162.2 g.mol^-1. what is the metal?

2. What is the empirical formula of compound that is 25.9% nitrogen and 74.1% oxygen?

1. metal commonly forms +3 ions. it's chloride has a molar mass of 162.2 g.mol^-1. what is the metal?

2. What is the empirical formula of compound that is 25.9% nitrogen and 74.1% oxygen?

Explanation / Answer

1) Let the metal be M

Thus, the metalchloride has a formula of MCl3

Let the molar mass of the metal be 'x' g/mole

molar massof Cl = 35.5 g/mole

Thus, molar mass of metal chloride = x +3*35.5

Now, x + 106.5 = 162.2

or, x = 55.7 g/mole

Thus, the metal is Fe (iron)

2) Let the mass of the compound be 100 g/mole

mass of the oxygen = 74.1 g

Molar mass of nitogen = 14 g/mole

molar mass of oxygen = 16 g/mole

Thus, moles of nitrogen in the sample = mass/molar mass = 25.9/14 = 1.85

moles of oxygen in the sample = mass/molar mass = 74.1/16 = 4.631

Thus, mole ratio of N:O = 1.85:4.631 = 1:2.5=2:5

Thus, the empirical formula of the compound is :- N2O5