For a heat input of 13,000 KJ/KWhr to a coal-fired electric power plant: Assume
ID: 926968 • Letter: F
Question
For a heat input of 13,000 KJ/KWhr to a coal-fired electric power plant: Assume a coal sulfur content between 1.5 and 4 percent. Choose a coal energy content from these choices: 20 KJ/g; 28 kJ/g. or 32 kJ/g. Make one assumption for each of these variables and work the problem. Use only one set of as - sumptions to produce one answer. Calculate the uncontrolled sulfur dioxide emission rate from the plant. Calculate the sulfur dioxide control equipment efficiency required to limit the plant's sulfur di - oxide emissions to 260 g sulfur dioxide per million kJ heat input.Explanation / Answer
Heat Input of 13000kJ/KWhr
coal sulfur content between 1.5 and 4 percent
Coal energy content 20 kJ/g, 28 kJ/g or 32 kJ/g
Let us assume 20 kJ/g energy content and 1.5 percent sulfur content
for heat input of 13000kJ/KWhr
amount of coal required 13000 kJ/20 kJ/g = 650 g of coal will produce 13000 kJ heat
1.5 percent sulfur content will mean 1.5/100 x 650 = 9.75 g of sulfur in 650 g of coal
MW of Sulfur dioxide is 64.066 g/mol
we get 64.066 g of Sulfur dioxide from 32.06 g of sulfur
so from 9.75 g of sulfur we will get 19.48 g of Sulfur dioxide
so rate of sulfur dioxide emission will be 19.48 g of Sulfur dioxide/KWhr
For 1 million kJ heat input Coal required will be 50000g
Sulfur will be 1.5/100 x 50000 = 750 g of sulfur
Sulfur dioxide will be (750 x 64.06)/32.06 = 1498 g
%Rg = SO2 removal efficiency of the control device, percent.
where %Rg = 100 x (1-Eo/Ei)
Eo and Ei are the output and input to the control device.
To limit sulfur dioxide to 260 g efficient of sulfur dioxide control equipment should be
%Rg = 100 x (1-Eo/Ei)
%Rg = 100 x (1- 260/1498)
%Rg = 82.64%
Now Let us assume 32 kJ/g energy content and 4.0 percent sulfur content
amount of coal required 13000 kJ/32 kJ/g = 406.25 g of coal will produce 13000 kJ heat
4.0 percent sulfur content will mean 4.0/100 x 406.25 = 16.25 g of sulfur in 406.25 g of coal
MW of Sulfur dioxide is 64.066 g/mol
we get 64.066 g of Sulfur dioxide from 32.06 g of sulfur
so from 16.25 g of sulfur we will get 32.47 g of Sulfur dioxide
so rate of sulfur dioxide emission will be 32.47 g of Sulfur dioxide/KWhr
For 1 million kJ heat input Coal required will be 31250g
Sulfur will be 4.0/100 x 31250 = 1250 g of sulfur
Sulfur dioxide will be (1250 x 64.06)/32.06 = 2497 g
To limit sulfur dioxide to 260 g efficient of sulfur dioxide control equipment should be
%Rg = 100 x (1-Eo/Ei)
%Rg = 100 x (1- 260/2497)
%Rg = 89.59%
Now Let us assume 20 kJ/g energy content and 4.0 percent sulfur content
for heat input of 13000kJ/KWhr
amount of coal required 13000 kJ/20 kJ/g = 650 g of coal will produce 13000 kJ heat
4.0 percent sulfur content will mean 4.0/100 x 650 = 26 g of sulfur in 650 g of coal
MW of Sulfur dioxide is 64.066 g/mol
we get 64.066 g of Sulfur dioxide from 32.06 g of sulfur
so from 26 g of sulfur we will get 51.95 g of Sulfur dioxide
so rate of sulfur dioxide emission will be 51.95 g of Sulfur dioxide/KWhr
For 1 million kJ heat input Coal required will be 50000g
Sulfur will be 4.0/100 x 50000 = 2000 g of sulfur
Sulfur dioxide will be (2000 x 64.06)/32.06 = 3996 g
To limit sulfur dioxide to 260 g efficient of sulfur dioxide control equipment should be
%Rg = 100 x (1-Eo/Ei)
%Rg = 100 x (1- 260/3996)
%Rg = 93.49%
Now Let us assume 32 kJ/g energy content and 1.5 percent sulfur content
amount of coal required 13000 kJ/32 kJ/g = 406.25 g of coal will produce 13000 kJ heat
1.5 percent sulfur content will mean 1.5/100 x 406.25 = 6.09 g of sulfur in 406.25 g of coal
MW of Sulfur dioxide is 64.066 g/mol
we get 64.066 g of Sulfur dioxide from 32.06 g of sulfur
so from 6.09 g of sulfur we will get 12.17 g of Sulfur dioxide
so rate of sulfur dioxide emission will be 12.17 g of Sulfur dioxide/KWhr
For 1 million kJ heat input Coal required will be 31250g
Sulfur will be 1.5/100 x 31250 = 468.7g of sulfur
Sulfur dioxide will be (468.7 x 64.06)/32.06 = 936 g
To limit sulfur dioxide to 260 g efficient of sulfur dioxide control equipment should be
%Rg = 100 x (1-Eo/Ei)
%Rg = 100 x (1- 260/936)
%Rg = 72.24%
Now Let us assume 28 kJ/g energy content and 1.5 percent sulfur content
amount of coal required 13000 kJ/28 kJ/g = 464.28 g of coal will produce 13000 kJ heat
1.5 percent sulfur content will mean 1.5/100 x 464.28 = 6.96 g of sulfur in 464.28 g of coal
MW of Sulfur dioxide is 64.066 g/mol
we get 64.066 g of Sulfur dioxide from 32.06 g of sulfur
so from 6.96 g of sulfur we will get 13.91 g of Sulfur dioxide
so rate of sulfur dioxide emission will be 13.91 g of Sulfur dioxide/KWhr
For 1 million kJ heat input Coal required will be 35714g
Sulfur will be 1.5/100 x 35714 = 535.7g of sulfur
Sulfur dioxide will be (535.7 x 64.06)/32.06 = 1070 g
To limit sulfur dioxide to 260 g efficient of sulfur dioxide control equipment should be
%Rg = 100 x (1-Eo/Ei)
%Rg = 100 x (1- 260/1070)
%Rg = 75.71%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.