10. Gasoline is used to fuel a 4000 pound car accelerating from 0-55 miles per h
ID: 926478 • Letter: 1
Question
10. Gasoline is used to fuel a 4000 pound car accelerating from 0-55 miles per hour. How many g of C8H18 are needed? Assume perfect efficiency. (hints: 1 kg=2.20 pound, 1 mile=1.61 km, j=kg m^2/s^2; E=1/2 mv^2)
C8H18(l) + 25/2 O2(g)8 CO2(g)+ 9H2O(g) Hrxn=-5074.1kj
11. Chlorine gas has a density d=7.64g/L at temperature T=30°C. What is the pressure in atm?
12. 10 atm of Ne is heatd from 10°C to 120°C. What is the pressure?
13. When of gypsum (calcium sulfate dihydrate also known as sheetrock) is heated to 350°F, water is released as it is converted to anhydrite (calcium sulfate). Sheetrock resists burnin in this way. The water is given off as steam (gaseous water vapor). How many L of steam is released from 23,000g sheet of gypsum wall board at 1 atm and 350°F?
CaSO4 2H2)(s)CaSO4(s) + H2)(g)
14. A 5.0g cooking oil is combusted releasing energy to heat 1000g of water from 21.3°C to 66.3°C. How many nutrition calories (cal) are releasaed from the bread? (1 Cal =1000cal=4180 J)
Explanation / Answer
10)let the amount of gasoline be x.so,
energy change of the car=delta(Mv^2*0.5)
=0.5*1814.369*24.5872^2
=5.48421*10^5 J
let the amount of fuel be m grams.
Heat of combustion of C8H18=-5074.1 kJ/mol.
molar mass=114.23 g/mol
so,
(m/114.23)*(5074.1*10^3)=5.48421*10^5
or m=12.34 grams
11) using the ideal gas equaiton,
PV=nRT
or P*M=rho*R*T
or P*71=7.64*(1/12)*(273+30)
or P=2.717 atm
12)P/T=constant.So,
10/(273+10)=P/(273+120)
or P=13.8869 atm
13)moles of gypsum=23000/195.6
=117.587 moles
moles of water=2*117.587
Temperature=449.817 K
using the ideal gas law,
PV=nRT
or 1*V=2*117.587*(1/12)*449.817
or V=8815.44 L
14)amount of energy releases=1000*4.18*(66.3-21.3)
=188100 J
=45000 Cal
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.