From the following reaction between baking soda (NaHCO3) and vinegar (acetic aci
ID: 926450 • Letter: F
Question
From the following reaction between baking soda (NaHCO3) and vinegar (acetic acid, HC2H3O2), 0.500 L of gases are collected over water. Given the vapor pressure of water is 23.78 mmHg at 25°C, what is the mass of the CO2 gas if the total pressure of the gases collected is 721.0 mmHg (CO2 = 44.01 g/mol)? (1 atm = 760 mmHg (exact))
NaHCO3 (s) + HC2H3O2 (aq) --> H2O (l) + CO2 (g) + NaC2H3O2 (aq)
a. 0.557 g
b. 0.735 g
c. 0.826 g
d. 0.325 g
e. 0.912 g
I know the answer is C, but how do I get there?
Explanation / Answer
Given,
Vapor Pressure of Water at 25 degree C = 23.78 mm Hg
Total Pressure of Gas Collected = 721 mm Hg
We can see from the given reaction that the only gaseous product is CO2.
=> Pressure due to CO2 = 721 - 23.78 = 697.22 mm Hg
=> Presure in atm = 697.22 / 760 = 0.9174 atm ( 1 atm = 760 mm Hg)
Given, Volume = 0.5 L
Temperature = 25 degree C = 298.15 K
Using ideal gas law to calculate the number of moles of CO2, PV= nRT
=> 0.9174 x 0.5 = n x 0.0821 x 298.15
R(Gas constant) = 0.0821
=> n (moles of CO2) = 0.01874 moles
Mass = Moles x Molar Mass
=> Mass of CO2 = 0.01874 x 44.01 = 0.825 g
c) 0.826 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.