A patient needs to be given exactly 500 mL of a 15% (w/v) intravenous glucose so
ID: 925717 • Letter: A
Question
A patient needs to be given exactly 500 mL of a 15% (w/v) intravenous glucose solution. The stock solution is 55% (w/v). How many milliliters of the stock solution are needed to prepare the fluid for the IV bag?
Map do sapling leaming A patient needs to be given exactly 500 mL of a 15% (w/v intravenous glucose solution. The stock solution is 55% (w/v). How many milliliters of the stock solution are needed to prepare the fluid for the IV bag? Number mL Which equation will determine how much water is needed to prepare the 15% (w/v) glucose solution? O O O O Volume given to patient (500 mL)/ Volume of stock solution needed Volume of stock solution needed/Volume given to patient (500 mL) Volume of stock solution needed+ Volume given to patient (500 mL) Volume given to patient (500 mL)- Volume of stock solution neededExplanation / Answer
V1N1 =V2 N2
V1 = 500 ml ( needed for patient)
N1 = 15% ( percent solution to be given for patient)
V2 = ?
N2 = 55% ( stock solution)
V2 = V1N1/N2
= 500*15/55
=136.36 ml
SO if you take 136.36 ml from 500 ml stock solution and make up to 500 ml with water, it corresponds to 500 ml of 15% solution.
second question : first option
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.