\"Calculate the potential for the titration of 50 mL of 0.1 M Fe2+ in 1M Hal wit
ID: 925257 • Letter: #
Question
"Calculate the potential for the titration of 50 mL of 0.1 M Fe2+ in 1M Hal with 0.25 M MnO4- at the following volumes: at the half-way point, at the equivalence point, and 20 mL past the eq point. The indicator electrode is a platinum wire and the reference electrode is a saturated calomel electrode (SCE). E(sce)=0.241 V."
For this question, I've only gotten as far as determining the correct Nernst equations and calculating the equivalence point. The half-way point is 100 mL of MnO4-, but I have no idea where to go from there. Any help would be greatly appreciated.
Explanation / Answer
Titration
Nernst equation,
E = {0.68 - 0.0592 log([Fe2+]/[Fe3+]} - 0.241
E = {1.507 - 0.0592/5 log([Mn2+]/[MnO4^-][H+]^8} - 0.241
(a) at half-way point
[Fe2+] = [Fe3+]
E = 0.68 - 0.241 = 0.439 V
(b) At equivalence point
6E = {8.215 - 0.0592 log(1/[H+]^8} - 0.241
with [H+] = 1 M
E = 1.369 - 0.241 = 1.128 V
(c) 20 ml past equivalence point
E = {1.507 - 0.0592/5 log([Mn2+]/[MnO4^-[H+]^8} - 0.241
[Mn2+]/[MnO4^-] = 20/1, [H+] = 1 M
E = {1.507 - 0.0592/5 log(20)} - 0.241
= 1.25 V
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.