The amount of nitrogen in an organic substance can be determined by an analytica
ID: 924865 • Letter: T
Question
The amount of nitrogen in an organic substance can be determined by an analytical method called the Kjeldahl method, in which all the nitrogen in the organic substance is converted to ammonia. The ammonia, which is a weak base, can be neutralized with hydrochloric acid, as described by the equation
NH3(aq) + HCl(aq) ----->NH4Cl(aq)
If 32.0 mL of 0.150 M HCl(aq) is needed to neutralize all the NH3(g) from a 2.25-g sample of organic material, calculate the mass percentage of nitrogen in the sample.
Explanation / Answer
If 29.0 mL of 0.150 M HCl(aq) is needed to neutralize all the NH3(g) from a 2.25-g sample of organic material, calculate the mass percentage of nitrogen in the sample.
NH3+ HCl ==>NH4Cl
moles of NH3 produced from Nitrogen=moles of HCl Consumes (since they react 1:1)
Moles of HCl=0.15moles/L*0.029L=0.00435moles
moles of Nirogen=0.00435moles
mass f nitrogen=moles*molar mass=0.00435moles*14g/mole=0.0609g
mass of sample taken=2.25g
mass %age of Nitrogen=mass of N/total mass of sample*100=0.0609g/2.25g*100=2.71%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.