Calculate the number of molecules present in each of the following samples: i) 7
ID: 923861 • Letter: C
Question
Calculate the number of molecules present in each of the following samples: i) 7.45x10-3 mol of phosphine, PH3 ii) 7.45 g of phosphine, PH3 iii) a sample of benzene, C6H6, which contains a total of 4.50 mol of carbon Calculate the number of molecules present in each of the following samples: i) 7.45x10-3 mol of phosphine, PH3 ii) 7.45 g of phosphine, PH3 iii) a sample of benzene, C6H6, which contains a total of 4.50 mol of carbon i) 7.45x10-3 mol of phosphine, PH3 ii) 7.45 g of phosphine, PH3 iii) a sample of benzene, C6H6, which contains a total of 4.50 mol of carbonExplanation / Answer
1 mole of any substance contains 6.023*1023 molecules
7.45*10-3 moles contains 7.45*10-3* 6.023*1023 molecules=44.87*1020 molecules
ii) Molecular weight of PH3= 34
Moles of PH3 in 7.45 gm of PH3= 7.45/ 34= 0.22 moles
1 mole of any substance contains 6.023*1023 molecules
0.22 moles contains 0.22*6.023*1023molecules =1.32*1023 molecules
iii) 1 mole of Benzene 6 moles of Carbons
4.5 moles of Carbon correspond tp 4.5/6 = 0.75 moles of Benzene
1 mole of any substance contains 6.023*1023 molecules
0.75 moles contains 0.75*6.023*1023 =4.52*1023 molecules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.