The percent by mass of bicarbonate (HCO3-) in a certain Alka-Seltzer product is
ID: 923260 • Letter: T
Question
The percent by mass of bicarbonate (HCO3-) in a certain Alka-Seltzer product is 32.5 percent. Calculate the volume of CO2 generated (in mL) at 37 degrees C and 1.00 atm if a person were to accidentally ingest a 3.71-g tablet without following instructions. ( hint: the reaction occurs between HCO3- and HCL acid in the stomach.)(ENTER ANSWER IN SCIENTIFIC NOTATION) The percent by mass of bicarbonate (HCO3-) in a certain Alka-Seltzer product is 32.5 percent. Calculate the volume of CO2 generated (in mL) at 37 degrees C and 1.00 atm if a person were to accidentally ingest a 3.71-g tablet without following instructions. ( hint: the reaction occurs between HCO3- and HCL acid in the stomach.)
(ENTER ANSWER IN SCIENTIFIC NOTATION)
(ENTER ANSWER IN SCIENTIFIC NOTATION)
Explanation / Answer
HCO3- + HCl -> H2O +Cl- + CO2
mass of bicarbonate = 0.325*3.71
=1.2 grams
so moles of bicarbinate= moles of CO2 = 1.2/61
=0.01967 moles
using the ideal gas law,
PV=nRT,
1*v=0.01967*(1/12)*(273+37)
or v=0.508 L
=5.08*10^2 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.