A sample of argon gas collected at a pressure of 1.14 atm and a temperature of 1
ID: 923089 • Letter: A
Question
A sample of argon gas collected at a pressure of 1.14 atm and a temperature of 12.0 °C is found to occupy a volume of30.0 liters. How many moles of Ar gas are in the sample? ______ mol
A sample of krypton gas collected at a pressure of 1.13 atm and a temperature of 282 K is found to occupy a volume of619 milliliters. How many moles of Kr gas are in the sample? ______ mol
It is desired to inflate a baggie with a volume of 973 milliliters by filling it with hydrogen gas at a pressure of 0.544 atm and a temperature of 276 K. How many grams of H2 gas are needed? ______ g
Explanation / Answer
We will assume ideal gas conditions to solve all of the above problems
Ideal gas law: PV = nRT
where,
P = Pressure
V = Volume
n = number of moles
R = Gas constant = 0.0821
T = Temperature
1) A sample of argon gas collected at a pressure of 1.14 atm and a temperature of 12.0 °C is found to occupy a volume of30.0 liters
P = 1.14 atm
V = 30 L
T = 12 degree C = 285 K
PV = nRT
=> 1.14 x 30 = n x 0.0821 x 285
=> n = 1.46 moles of Ar gas
2) A sample of krypton gas collected at a pressure of 1.13 atm and a temperature of 282 K is found to occupy a volume of619 milliliters
P = 1.13 atm
V = 619 mL = 0.619 L
T = 282 K
PV = nRT
=> 1.13 x 0.619 = n x 0.0821 x 282
=> n = 0.03 moles of Kr
3) It is desired to inflate a baggie with a volume of 973 milliliters by filling it with hydrogen gas at a pressure of 0.544 atm and a temperature of 276 K
P = 0.544 atm
V = 973 mL = 0.973 L
T = 276 K
PV = nRT
=> 0.544 x 0.973 = n x 0.0821 x 276
=> n = 0.0234 moles of H2
Molar mass of H2 gas = 2 g / mol
=> Mass of H2 = 0.0234 x 2 = 0.047 g H2 is needed
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.