The daily output of stomach acid (gastric juice) is 1000 to 2000 mL. Prior to a
ID: 922788 • Letter: T
Question
The daily output of stomach acid (gastric juice) is 1000 to 2000 mL. Prior to a metal, stomach acid (Cl) typically has a pH of 1 42 What is the [H_3O^+] of the stomach acid One chewable tablet of the antacid Maalox contains 600. mg of CaCO_3. Write the neutralization equation, and calculate the milliliters of stomach acid neutralized by two tablets of Maalox. The antacid milk of magnesia contains 400. mg of Mg(OH)_2 pet teaspoon. Write the neutralization equation, and calculate the number of milliliters of stomach acid neutralized by 1 tablespoon of milk of magnesia. (1 tablespoon = 3 teaspoons)Explanation / Answer
a) pH = 1.42 = -log[H3O+]
[H3O+] = 0.03802 M
b) chemical equation for neutralization :
CaCO3 + 2HCl ---> CaCl2 + H2CO3
moles of CaCO3 = 0.6 g/100.0869 = 6 x 10^-3 mols
So moles of HCl neutralized = 2 x 6 x 10^-3 = 0.012 mols HCl
mass of HCl neutralized = 0.012 x 36.461 = 0.437 g
mass of HCl enutralized by two tablets = 2 x 0.437 = 0.874 g
Let density of HCl = density of water being in excess, we get
ml of HCl neutralized = 874 ml
c) Chemical equation for neutralization :
Mg(OH)2 + 2HCl = MgCl2 + 2H2O
moles of Mg(OH)2 = 0.4 g/ 58.32 = 6.86 x 10^-3 mols
moles of HCl neutralized = 2 x 6.86 x 10^-3 = 0.0137 mols
amount of HCl neutralized with density = 1 g/ml = 0.0137 x 36.46 = 0.500 g = 500 ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.