12/5/2015 11:55 PM A 0/100 Gradebook Calculator Periodic Table Question 22 of 30
ID: 922274 • Letter: 1
Question
12/5/2015 11:55 PM A 0/100 Gradebook Calculator Periodic Table Question 22 of 30 Map saplngleaning In clinical applications, the unit ppm (parts per million) is used to express very small concentrations of solute, where 1 ppm is equivalent to 1 mg of solute per 1 L of solution. Calculate the concentration in ppm for each of the following solutions. a) There are 35 calcium in a total volume of 69 mL. Number ppm b) There is 0.93 mg caffeine in a total volume of 127 mL Number ppm c) There is 0.67 mg trace particle in a total volume of 97 dL solution Number ppm Previous Give Up &View; Solution OCheck Answer Next Exit HintExplanation / Answer
For question a
1 ppm = 1µg/ml
35µg in 69ml
Therefore 1ml contains
= 35/69
= 0.51 µg/ml
= 0.51 ppm
For question b
mg to µg
0.93 mg = 930 µg
1ml contains
= 930/127
= 7.32 µg/ml
= 7.32 ppm
For question c
dl to ml
= 97 dl = 9700 ml
mg to µg
= 0.67 mg = 670 µg
1ml contains
= 670/9700
= 0.07 µg/ml
= 0.07 ppm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.