A is correct, but B and C are incorrect. You dissolve a compound with a molecula
ID: 921836 • Letter: A
Question
A is correct, but B and C are incorrect. You dissolve a compound with a molecular mass of 283.45 in a 10-mL volumetric flask. You remove a 1.00-mL aliquot, place it in a 25-mL volumetric flask and dilute it to the mark . The absorbance of this diluted solution at 347 nm was 0.533 in a 1.000-cm cuvet. The molar absorptivity for this compound at 347 nm is epsilon_347 = 5645 M^-1 cm^-1 What is the concentration of the compound in the cuvet What is the concentration of the compound in the 10-mL flask How many milligrams of compound were used to make the 10-mL solutionExplanation / Answer
we know that
according to Beers law
A = e x l x c
where
A = absorbance
e = absorptivity
l = path length
c = concentration
now
for compound in the cuvet
0.533 = 5645 x 1 x c
c = 9.44 x 10-5
so
a)
concentraton of the compound in the cuvet is 9.44 x 10-5 M
b)
now
diluted solution in the cuvet is 25 ml
we know that
moles = conc x volume (L)
so
moles of compound in the cuvet = 9.44 x 10-5 x 25 x 10-3
moles of compound in the cuvet = 2.36 x 10-6
now
this moles of compound came from the 1 ml aliquot
so
conc of this 1 ml aliqout = moles / volume (L)
= 2.36 x 10-6 / 1 x 10-3
= 2.36 x 10-3
so
conc of this 1 ml aliqout = 2.36 x 10-3 M
As this 1 ml is taken from the 10 ml volumetric flask
both the conc should be same
so
concentration of the compound in the 10-ml flask is 2.36 x 10-3 M
c)
now
for the 10 ml flask
moles = conc x volume (L)
moles of compound = 2.36 x 10-3 x 10 x 10-3
moles of compound = 2.36 x 10-5
now
mass = moles xmolar mass
so
mass of compound = 2.36 x 10-5 x 283.45
mass of compound = 6.69 x 10-3 g
so
mass of the compound is 6.69 mg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.