A 65 WT% HNO3 solution at t = 75o C has PHNO3 = 4670 Pa, and PH2O = 11500 Pa. Gi
ID: 920566 • Letter: A
Question
A 65 WT% HNO3 solution at t = 75o C has PHNO3 = 4670 Pa, and PH2O = 11500 Pa. Given the following data: P*HNO3 = 71990 Pa, and P*H2O = 38540 Pa: a. Calculate the partial pressure of the solution components PHNO3 and PH2O, and total pressure of the solution assuming the solution behaves ideally. b. Calculate the actual total pressure of the solution. c. Indicate if the solution has positive of negative deviations from Raoult’s Law. d. Indicate what are the molar fractions of HNO3 and H2O in the vapor phase of the solution.
Explanation / Answer
a)
Pp=fm x Pt
Pp=16,170 Pa*0.65=10510.5 Pa
b)
Pt=Pp(P*HNO3) + Pp(P*H2O)
Pt=71990+38540=110530 Pa.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.